Kota Kasablanka

Casablanca Raya Kav. 88,
Jakarta 12870
P : +6221 2961 2708

Schedule

Kota Kasablanka
Casablanca Raya Kav. 88, Jakarta 12870
Current Term
07:00 08:00 09:00 10:00 11:00 12:00 13:00 14:00 15:00 16:00 17:00 18:00 19:00 20:00 21:00 22:00
Gymnastics
Indoor 1
Indoor 2
Outdoor
Studio 1
Studio 2
Swimming 1
Swimming 2
Swimming 3
07:00 08:00 09:00 10:00 11:00 12:00 13:00 14:00 15:00 16:00 17:00 18:00 19:00 20:00 21:00 22:00
Gymnastics
Jumper 2-3 yo

2.0 - 3.0 Year

14:00 - Ramlan Manurung

Tots Gym U4

3.0 - 4.0 Year

15:00 - Achmad Munandar

Kids Gym U5-7

4.0 - 7.0 Year

16:00 - Achmad Munandar

Gymnastic U7-12

6.0 - 12.0 Year

17:00 - Achmad Munandar

Indoor 1
Basketball U5-7

4.0 - 7.0 Year

15:00 - Harryko

Basketball U9-18

8.0 - 19.0 Year

16:00 - Harryko

Futsal U5-12

4.0 - 12.0 Year

17:00 - Andri Prakarsa

Indoor 2
Futsal U5-7

4.0 - 7.0 Year

16:00 - Andri Prakarsa

Outdoor
Studio 1
Intro to Martial Arts

4.0 - 7.0 Year

15:00 - Danu Permadiaji

Studio 2
Baby Dance

1.0 - 3.0 Year

14:00 - Citra Febrianti

Move n Groove

3.0 - 5.0 Year

16:00 - Citra Febrianti

Taekwondo White

6.0 - 19.0 Year

17:00 - Danu Permadiaji

Taekwondo Yellow - Black

6.0 - 19.0 Year

18:00 - Danu Permadiaji

Swimming 1
Swimming 2
Stroke Development L1

0.0 - 19.0 Year

16:00 - Lutfia Alfiatun Nisa

Swimming 3
Stroke Development L2

0.0 - 19.0 Year

16:00 - Deny Ferdian

07:00 08:00 09:00 10:00 11:00 12:00 13:00 14:00 15:00 16:00 17:00 18:00 19:00 20:00 21:00 22:00
Gymnastics
Jumper 2-3 yo

2.0 - 3.0 Year

10:00 - Ramlan Manurung

Walker 1-2 yo

1.0 - 2.0 Year

12:00 - Ramlan Manurung

Tots Gym U4

3.0 - 4.0 Year

14:00 - Andri Prakarsa

Kids Gym U5-7

4.0 - 7.0 Year

15:00 - Andri Prakarsa

Gymnastic U7-12

6.0 - 12.0 Year

16:00 - Andri Prakarsa

Indoor 1
Futsal U5-7

4.0 - 7.0 Year

14:00 - Jefri Sampe Tua

Basketball U5-7

4.0 - 7.0 Year

15:00 - Ray Mick Flayn Runtupalit

Basketball U9-16

8.0 - 17.0 Year

16:00 - Ray Mick Flayn Runtupalit

Indoor 2
Taekwondo White

6.0 - 19.0 Year

17:00 - Harry Purnomo

Outdoor
Tennis U5-7

4.0 - 7.0 Year

16:00 - Danny Harsono

Studio 1
Baby Dance

1.0 - 3.0 Year

10:00 - Candry

Baby Dance

1.0 - 3.0 Year

11:00 - Candry

Move n Groove

3.0 - 5.0 Year

13:00 - Candry

Stage Studio U5-7

4.0 - 7.0 Year

16:00 - Candry

Elite Dance U5-7

4.0 - 7.0 Year

17:00 - Candry

Elite Dance U8-18

7.0 - 19.0 Year

18:00 - Candry

Studio 2
Move n Groove

3.0 - 5.0 Year

13:00 - Reky Ika Aprilia

Belly Dance U5-12

4.0 - 12.0 Year

14:00 - Reky Ika Aprilia

Sports U4/5

3.0 - 5.0 Year

15:00 - Candry

Swimming 1
Mom & Me L1

0.5 - 3.0 Year

10:00 - Sugiarti Kusdianawati Ningrum

Swimming 2
Swimming 3
07:00 08:00 09:00 10:00 11:00 12:00 13:00 14:00 15:00 16:00 17:00 18:00 19:00 20:00 21:00 22:00
Gymnastics
Walker 1-2 yo

1.0 - 2.0 Year

10:00 - Citra Febrianti

Jumper 2-3 yo

2.0 - 3.0 Year

12:00 - Citra Febrianti

Tots Gym U4

3.0 - 4.0 Year

14:00 - Andri Prakarsa

Kids Gym U5-7

4.0 - 7.0 Year

15:00 - Citra Febrianti

Gymnastic U7-12

6.0 - 12.0 Year

16:00 - Andri Prakarsa

Indoor 1
Futsal U5-12

4.0 - 12.0 Year

15:00 - Andri Prakarsa

Basketball U5-7

4.0 - 7.0 Year

16:00 - Fauzi Martriana Nur

Indoor 2
Basketball U9-16

8.0 - 17.0 Year

15:00 - Fauzi Martriana Nur

Futsal U8-18

7.0 - 19.0 Year

17:00 - Andri Prakarsa

Outdoor
Tennis U5-12

4.0 - 12.0 Year

15:00 - Muhammad Yusuf

Studio 1
Baby Dance

1.0 - 3.0 Year

11:00 - Citra Febrianti

Sports U4/5

3.0 - 5.0 Year

13:00 - Teguh Ikrary

Intro to Martial Arts

4.0 - 7.0 Year

14:00 - Agnes Maria

Move n Groove

3.0 - 5.0 Year

15:00 - Teguh Ikrary

Elite Dance U5-7

4.0 - 7.0 Year

16:00 - Teguh Ikrary

Elite Cheerleading U5-7

4.0 - 7.0 Year

17:00 - Wendy Zelda Helling

Studio 2
Pre-Ballet 1/2

3.0 - 5.0 Year

14:00 - Nadiia Chekhovska

Cheerleading U5-7

4.0 - 7.0 Year

15:00 - Devi Destiana

Ballet Grade 1/2

5.0 - 19.0 Year

16:00 - Nadiia Chekhovska

Ballet Grade 3-5

5.0 - 19.0 Year

17:00 - Nadiia Chekhovska

Elite Ballet U7-18

5.0 - 19.0 Year

18:00 - Nadiia Chekhovska

Swimming 1
Mom & Me L1

0.5 - 3.0 Year

10:00 - Sugiarti Kusdianawati Ningrum

Mom & Me L2

3.0 - 4.0 Year

16:00 - Sugiarti Kusdianawati Ningrum

Mom & Me L3

5.0 - 6.0 Year

17:00 - Sugiarti Kusdianawati Ningrum

Swimming 2
Swimming 3
07:00 08:00 09:00 10:00 11:00 12:00 13:00 14:00 15:00 16:00 17:00 18:00 19:00 20:00 21:00 22:00
Gymnastics
Jumper 2-3 yo

2.0 - 3.0 Year

11:00 - Ramlan Manurung

Walker 1-2 yo

1.0 - 2.0 Year

12:00 - Ramlan Manurung

Kids Gym U5-7

4.0 - 7.0 Year

14:00 - Achmad Munandar

Tots Gym U4

3.0 - 4.0 Year

15:00 - Achmad Munandar

Elite Gymnastic

4.0 - 19.0 Year

16:00 - Ayub Saputra

Gymnastic U7-12

6.0 - 12.0 Year

17:30 - Ayub Saputra

Indoor 1
Basketball U5-7

4.0 - 7.0 Year

14:00 - Giat Dhiaputra

Basketball U9-18

8.0 - 19.0 Year

15:00 - Giat Dhiaputra

Elite Basketball U8-18

7.0 - 19.0 Year

16:00 - Giat Dhiaputra

Indoor 2
Futsal U5-12

4.0 - 12.0 Year

15:00 - Diffa Din

Outdoor
Tennis U5-7

4.0 - 7.0 Year

15:00 - Aji Kusuma Wijayanto

Tennis U9-18

8.0 - 19.0 Year

16:00 - Aji Kusuma Wijayanto

Studio 1
Baby Dance

1.0 - 3.0 Year

11:00 - Citra Febrianti

Sports U3

2.0 - 3.0 Year

12:00 - Kevin Putra Lika

Cheerleading U5-7

4.0 - 7.0 Year

16:00 - Devi Destiana

Cheerleading U8-18

7.0 - 19.0 Year

17:00 - Devi Destiana

Studio 2
Baby Ballet 2-3 yo

2.0 - 3.0 Year

12:00 - Siti Alisa Anjelira Fariza

Move n Groove

3.0 - 5.0 Year

13:00 - Kevin Putra Lika

Pre-Ballet 1/2

3.0 - 5.0 Year

14:00 - Siti Alisa Anjelira Fariza

Elite Ballet U5-7

3.0 - 7.0 Year

15:00 - Siti Alisa Anjelira Fariza

Elite Dance U5-7

4.0 - 7.0 Year

16:00 - Kevin Putra Lika

Swimming 1
Swimming 2
Swimming 3
07:00 08:00 09:00 10:00 11:00 12:00 13:00 14:00 15:00 16:00 17:00 18:00 19:00 20:00 21:00 22:00
Gymnastics
Crawler 6-18 mo

0.5 - 1.5 Year

10:00 - Ramlan Manurung

Walker 1-2 yo

1.0 - 2.0 Year

11:00 - Ramlan Manurung

Jumper 2-3 yo

2.0 - 3.0 Year

12:00 - Citra Febrianti

Tots Gym U4

3.0 - 4.0 Year

13:00 - Ramlan Manurung

Jumper 2-3 yo

2.0 - 3.0 Year

14:00 - Ramlan Manurung

Kids Gym U5-7

4.0 - 7.0 Year

16:00 - Ramlan Manurung

Gymnastic U7-12

6.0 - 12.0 Year

17:00 - Ramlan Manurung

Indoor 1
Basketball U5-7

4.0 - 7.0 Year

14:00 - Giat Dhiaputra

Futsal U5-7

4.0 - 7.0 Year

15:00 - Lani Anto

Futsal U9-12

8.0 - 12.0 Year

16:00 - Lani Anto

Indoor 2
Basketball U9-18

8.0 - 19.0 Year

15:00 - Marhendra Airlangga

Elite Basketball U5-12

4.0 - 12.0 Year

16:00 - Marhendra Airlangga

Outdoor
Tennis U5-9

4.0 - 9.0 Year

16:00 - Ahmad Gilang Islami

Tennis U9-18

8.0 - 19.0 Year

17:00 - Ahmad Gilang Islami

Studio 1
Baby Jam 6-18 mo

0.5 - 1.5 Year

11:00 - Citra Febrianti

Baby Dance

1.0 - 3.0 Year

13:00 - Citra Febrianti

Stage Studio U5-7

4.0 - 7.0 Year

15:00 - Kevin Putra Lika

Taekwondo Yellow - Black

6.0 - 19.0 Year

16:00 - Anggun Bhirowo

Studio 2
Pre-Ballet 1/2

3.0 - 5.0 Year

13:00 - Rana Ananda Putri

Move n Groove

3.0 - 5.0 Year

14:00 - Kevin Putra Lika

Pre-Primary / Primary Ballet

5.0 - 19.0 Year

15:00 - Rana Ananda Putri

Elite Dance U8-18

7.0 - 19.0 Year

16:00 - Kevin Putra Lika

Elite Taekwondo

6.0 - 19.0 Year

17:30 - Anggun Bhirowo

Swimming 1
Mom & Me L1

0.5 - 3.0 Year

10:00 - Sugiarti Kusdianawati Ningrum

Mom & Me L2

3.0 - 4.0 Year

15:00 - Randy Adi Gunawan Zebua

Stroke Development L1

0.0 - 19.0 Year

16:00 - Lutfia Alfiatun Nisa

Stroke Development L2

0.0 - 19.0 Year

17:00 - Sugiarti Kusdianawati Ningrum

Swimming 2
Mom & Me L1

0.5 - 3.0 Year

15:00 - Sugiarti Kusdianawati Ningrum

Mom & Me L3

5.0 - 6.0 Year

16:00 - Sugiarti Kusdianawati Ningrum

Swimming 3
07:00 08:00 09:00 10:00 11:00 12:00 13:00 14:00 15:00 16:00 17:00 18:00 19:00 20:00 21:00 22:00
Gymnastics
Jumper 2-3 yo

2.0 - 3.0 Year

10:00 - Ramlan Manurung

Tots Gym U4

3.0 - 4.0 Year

11:00 - Achmad Munandar

Gymnastic U7-12

6.0 - 12.0 Year

12:00 - Achmad Munandar

Kids Gym U5-7

4.0 - 7.0 Year

14:00 - Achmad Munandar

Gymnastic U7-18

6.0 - 19.0 Year

17:00 - Ayub Saputra

Elite Gymnastic

4.0 - 19.0 Year

18:00 - Ayub Saputra

Indoor 1
Elite Basketball U5-10

4.0 - 10.0 Year

11:30 - Marhendra Airlangga

Basketball U5-7

4.0 - 7.0 Year

13:00 - Marhendra Airlangga

Futsal U9-18

8.0 - 19.0 Year

14:00 - Marcus Phangestu

Basketball U9-18

8.0 - 19.0 Year

16:00 - Marhendra Airlangga

Indoor 2
Futsal U5-7

4.0 - 7.0 Year

11:00 - Marcus Phangestu

Futsal U7-12

6.0 - 12.0 Year

12:00 - Marcus Phangestu

Basketball U9-18

8.0 - 19.0 Year

13:00 - Giat Dhiaputra

Elite Basketball U12-16

10.0 - 17.0 Year

14:00 - Giat Dhiaputra

Elite Futsal U5-7

4.0 - 7.0 Year

15:30 - Marcus Phangestu

Outdoor
Tennis U5-7

4.0 - 7.0 Year

15:00 - Aji Kusuma Wijayanto

Tennis U9-18

8.0 - 19.0 Year

16:00 - Aji Kusuma Wijayanto

Studio 1
Baby Dance

1.0 - 3.0 Year

11:00 - Pinkyvi Tiffany Widajanto

Muay Thai

6.0 - 19.0 Year

12:00 - Danu Permadiaji

Intro to Martial Arts

4.0 - 7.0 Year

13:00 - Danu Permadiaji

Elite Dance U5-7

4.0 - 7.0 Year

15:00 - Pinkyvi Tiffany Widajanto

Elite Broadway U5-18

4.0 - 19.0 Year

16:30 - Pinkyvi Tiffany Widajanto

Studio 2
Ballet Grade 1/2

5.0 - 19.0 Year

11:00 - Izzatul Luthfiah

Move n Groove

3.0 - 5.0 Year

12:00 - Pinkyvi Tiffany Widajanto

Pre-Ballet 1/2

3.0 - 5.0 Year

13:00 - Izzatul Luthfiah

Pre-Primary / Primary Ballet

5.0 - 19.0 Year

14:00 - Izzatul Luthfiah

Taekwondo White

6.0 - 19.0 Year

18:00 - Danu Permadiaji

Taekwondo Yellow - Black

6.0 - 19.0 Year

19:00 - Danu Permadiaji

Swimming 1
Mom & Me L2

3.0 - 4.0 Year

10:00 - Deny Ferdian

Stroke Development L1

0.0 - 19.0 Year

11:00 - Deny Ferdian

Elite Swimming

0.0 - 19.0 Year

13:30 - Lutfia Alfiatun Nisa

Stroke Development L1

0.0 - 19.0 Year

15:00 - Randy Adi Gunawan Zebua

Stroke Development L1

0.0 - 19.0 Year

16:00 - Lutfia Alfiatun Nisa

Swimming 2
Mom & Me L1

0.5 - 3.0 Year

10:00 - Lutfia Alfiatun Nisa

Stroke Development L2

0.0 - 19.0 Year

11:00 - Lutfia Alfiatun Nisa

Stroke Development L4

0.0 - 19.0 Year

14:00 - Sugiarti Kusdianawati Ningrum

Stroke Development L2

0.0 - 19.0 Year

15:00 - Sugiarti Kusdianawati Ningrum

Mom & Me L3

5.0 - 6.0 Year

16:00 - Sugiarti Kusdianawati Ningrum

Swimming 3
Mom & Me L3

5.0 - 6.0 Year

10:00 - Sugiarti Kusdianawati Ningrum

Stroke Development L3

0.0 - 19.0 Year

11:00 - Sugiarti Kusdianawati Ningrum

Stroke Development L3

0.0 - 19.0 Year

15:00 - Lutfia Alfiatun Nisa

Mom & Me L2

3.0 - 4.0 Year

16:00 - Randy Adi Gunawan Zebua

Map Location

Creating Future Life Champions

One stop physical education center for kids & teens