PIK Avenue

Jalan Pantai Indah Kapuk, Jakarta. Floor 2nd, Unit #2-A1 P : +6221 2257 0990

Schedule

PIK Avenue
Jalan Pantai Indah Kapuk, Jakarta.
Current Term
07:00 08:00 09:00 10:00 11:00 12:00 13:00 14:00 15:00 16:00 17:00 18:00 19:00 20:00 21:00 22:00
Gymnastics 1
Gymnastics 2
Sports
Studio 1
Studio 2
07:00 08:00 09:00 10:00 11:00 12:00 13:00 14:00 15:00 16:00 17:00 18:00 19:00 20:00 21:00 22:00
Gymnastics 1
Tots Gym U4

3.0 - 4.0 Year

10:00 - Ega Margaretha Elfira

Kids Gym U5-7

4.0 - 7.0 Year

12:00 - Ega Margaretha Elfira

Jumper 2-3 yo

2.0 - 3.0 Year

14:00 - Jona Sopian Hutabarat

Tots Gym U4

3.0 - 4.0 Year

15:00 - Ega Margaretha Elfira

Gymnastics 2
Walker 1-2 yo

1.0 - 2.0 Year

13:00 - Ega Margaretha Elfira

Kids Gym U5-7

4.0 - 7.0 Year

16:00 - Jona Sopian Hutabarat

Gymnastic U7-18

6.0 - 19.0 Year

17:00 - Ega Margaretha Elfira

Parkour

7.0 - 19.0 Year

18:00 - Jona Sopian Hutabarat

Sports
Basketball U5-7

4.0 - 7.0 Year

15:00 - Riska Febrianti

Basketball U9-16

8.0 - 17.0 Year

16:00 - Riska Febrianti

Studio 1
K-Pop U7-18

6.0 - 19.0 Year

16:00 - Harviani Praselia

Intro to Martial Arts

4.0 - 7.0 Year

17:00 - Adi Caesar Pamungkas

Muay Thai

6.0 - 19.0 Year

18:00 - Adi Caesar Pamungkas

Studio 2
Baby Dance

1.0 - 3.0 Year

13:00 - Harviani Praselia

Move n Groove

3.0 - 5.0 Year

14:00 - Harviani Praselia

Pre-Ballet 1/2

3.0 - 5.0 Year

15:00 - Semenov Serhii

Pre-Primary / Primary Ballet

5.0 - 19.0 Year

16:00 - Semenov Serhii

07:00 08:00 09:00 10:00 11:00 12:00 13:00 14:00 15:00 16:00 17:00 18:00 19:00 20:00 21:00 22:00
Gymnastics 1
Tots Gym U4

3.0 - 4.0 Year

13:00 - Moehamad Reza

Gymnastics 2
Jumper 2-3 yo

2.0 - 3.0 Year

10:00 - Ega Margaretha Elfira

Kids Gym U5-7

4.0 - 7.0 Year

15:00 - Ega Margaretha Elfira

Gymnastic U7-18

6.0 - 19.0 Year

16:00 - Moehamad Reza

Elite Gymnastic

4.0 - 19.0 Year

17:00 - Moehamad Reza

Sports
Futsal U5-7

4.0 - 7.0 Year

14:00 - Muhammad Ainurfalah

Basketball U9-18

8.0 - 19.0 Year

15:00 - Giat Dhiaputra

Basketball U5-7

4.0 - 7.0 Year

16:00 - Giat Dhiaputra

Elite Futsal U9-16

8.0 - 17.0 Year

17:00 - Muhammad Ainurfalah

Studio 1
Baby Dance

1.0 - 3.0 Year

11:00 - Vera Firdianty

Baby Ballet 2-3 yo

2.0 - 3.0 Year

12:00 - Frederina Retha

Pre-Ballet 1/2

3.0 - 5.0 Year

15:00 - Frederina Retha

Pre-Primary / Primary Ballet

5.0 - 19.0 Year

16:00 - Frederina Retha

Studio 2
Baby Jam 6-18 mo

0.5 - 1.5 Year

09:30 - Vera Firdianty

Move n Groove

3.0 - 5.0 Year

14:00 - Vera Firdianty

Stage Studio U5-7

4.0 - 7.0 Year

17:00 - Vera Firdianty

07:00 08:00 09:00 10:00 11:00 12:00 13:00 14:00 15:00 16:00 17:00 18:00 19:00 20:00 21:00 22:00
Gymnastics 1
Jumper 2-3 yo

2.0 - 3.0 Year

12:00 - Jona Sopian Hutabarat

Tots Gym U4

3.0 - 4.0 Year

14:00 - Jona Sopian Hutabarat

Taekwondo White

6.0 - 19.0 Year

16:00 - Harry Purnomo

Taekwondo Yellow - Black

6.0 - 19.0 Year

17:00 - Harry Purnomo

Elite Taekwondo

6.0 - 19.0 Year

18:00 - Harry Purnomo

Gymnastics 2
Walker 1-2 yo

1.0 - 2.0 Year

10:00 - Jona Sopian Hutabarat

Kids Gym U5-7

4.0 - 7.0 Year

15:00 - Moehamad Reza

Parkour

7.0 - 19.0 Year

16:00 - Gagah Jiwa Syuhada

Gymnastic U7-18

6.0 - 19.0 Year

17:00 - Moehamad Reza

Elite Gymnastic

4.0 - 19.0 Year

18:00 - Jona Sopian Hutabarat

Sports
Sports U4/5

3.0 - 5.0 Year

10:00 - Harviani Praselia

Futsal U5-7

4.0 - 7.0 Year

16:00 - Muhammad Ainurfalah

Futsal U8-16

7.0 - 17.0 Year

17:00 - Muhammad Ainurfalah

Studio 1
Baby Dance

1.0 - 3.0 Year

11:00 - Etty Nurjati

Sports U4/5

3.0 - 5.0 Year

13:00 - Harviani Praselia

Intro to Martial Arts

4.0 - 7.0 Year

14:00 - Harry Purnomo

Studio 2
Sports U3

2.0 - 3.0 Year

13:00 - Yohanes

Move n Groove

3.0 - 5.0 Year

15:00 - Yohanes

Stage Studio U5-7

4.0 - 7.0 Year

16:00 - Yohanes

K-Pop U7-18

6.0 - 19.0 Year

17:00 - Yohanes

07:00 08:00 09:00 10:00 11:00 12:00 13:00 14:00 15:00 16:00 17:00 18:00 19:00 20:00 21:00 22:00
Gymnastics 1
Crawler 6-18 mo

0.5 - 1.5 Year

09:30 - Ega Margaretha Elfira

Jumper 2-3 yo

2.0 - 3.0 Year

13:00 - Ega Margaretha Elfira

Tots Gym U4

3.0 - 4.0 Year

14:00 - Jona Sopian Hutabarat

Gymnastics 2
Walker 1-2 yo

1.0 - 2.0 Year

11:00 - Jona Sopian Hutabarat

Kids Gym U5-7

4.0 - 7.0 Year

16:00 - Moehamad Reza

Gymnastic U7-18

6.0 - 19.0 Year

17:00 - Moehamad Reza

Parkour

7.0 - 19.0 Year

18:00 - Jona Sopian Hutabarat

Sports
Basketball U5-7

4.0 - 7.0 Year

15:00 - Riska Febrianti

Basketball U9-16

8.0 - 17.0 Year

16:00 - Riska Febrianti

Elite Basketball U8-18

7.0 - 19.0 Year

17:00 - Riska Febrianti

Studio 1
Baby Dance

1.0 - 3.0 Year

12:00 - Angle Bunardi

Studio 2
Sports U3

2.0 - 3.0 Year

14:00 - Yohanes

Move n Groove

3.0 - 5.0 Year

15:00 - Yohanes

K-Pop U7-18

6.0 - 19.0 Year

16:00 - Yohanes

Recital Dance U5-7

3.0 - 19.0 Year

17:00 - Yohanes

07:00 08:00 09:00 10:00 11:00 12:00 13:00 14:00 15:00 16:00 17:00 18:00 19:00 20:00 21:00 22:00
Gymnastics 1
Walker 1-2 yo

1.0 - 2.0 Year

10:00 - Jona Sopian Hutabarat

Jumper 2-3 yo

2.0 - 3.0 Year

11:00 - Jona Sopian Hutabarat

Intro to Martial Arts

4.0 - 7.0 Year

14:00 - Harry Purnomo

Tots Gym U4

3.0 - 4.0 Year

15:00 - Jona Sopian Hutabarat

Gymnastics 2
Kids Gym U5-7

4.0 - 7.0 Year

15:00 - Moehamad Reza

Gymnastic U7-18

6.0 - 19.0 Year

16:00 - Moehamad Reza

Elite Gymnastic

4.0 - 19.0 Year

17:00 - Moehamad Reza

Sports
Futsal U8-16

7.0 - 17.0 Year

15:00 - Muhammad Ainurfalah

Basketball U5-7

4.0 - 7.0 Year

16:00 - Riska Febrianti

Basketball U9-16

8.0 - 17.0 Year

17:00 - Riska Febrianti

Studio 1
Sports U3

2.0 - 3.0 Year

12:00 - Ratna Lukitaningdyah

Move n Groove

3.0 - 5.0 Year

13:00 - Ratna Lukitaningdyah

Sports U4/5

3.0 - 5.0 Year

14:00 - Ratna Lukitaningdyah

Taekwondo White

6.0 - 19.0 Year

15:00 - Harry Purnomo

Taekwondo Yellow - Black

6.0 - 19.0 Year

16:00 - Harry Purnomo

Studio 2
Move n Groove

3.0 - 5.0 Year

10:00 - Ratna Lukitaningdyah

Baby Ballet 2-3 yo

2.0 - 3.0 Year

12:00 - Semenov Serhii

Pre-Primary / Primary Ballet

5.0 - 19.0 Year

14:00 - Semenov Serhii

Recital Ballet U5-7

3.0 - 19.0 Year

15:00 - Semenov Serhii

Ballet Grade 1/2

5.0 - 19.0 Year

16:00 - Semenov Serhii

Recital Ballet U8-18

5.0 - 19.0 Year

17:00 - Semenov Serhii

07:00 08:00 09:00 10:00 11:00 12:00 13:00 14:00 15:00 16:00 17:00 18:00 19:00 20:00 21:00 22:00
Gymnastics 1
Walker 1-2 yo

1.0 - 2.0 Year

10:00 - Ega Margaretha Elfira

Tots Gym U4

3.0 - 4.0 Year

12:00 - Moehamad Reza

Gymnastics 2
Elite Gymnastic

4.0 - 19.0 Year

10:00 - Jona Sopian Hutabarat

Jumper 2-3 yo

2.0 - 3.0 Year

12:00 - Ega Margaretha Elfira

Kids Gym U5-7

4.0 - 7.0 Year

13:00 - Jona Sopian Hutabarat

Gymnastic U7-18

6.0 - 19.0 Year

14:00 - Jona Sopian Hutabarat

Sports
Elite Futsal U5-7

4.0 - 7.0 Year

10:00 - Qinthara Nabigha Ridwan

Elite Futsal U9-18

8.0 - 19.0 Year

11:30 - Qinthara Nabigha Ridwan

Basketball U9-16

8.0 - 17.0 Year

13:00 - Ludy Pisces Suratno

Elite Basketball U5-7

4.0 - 7.0 Year

14:00 - Ludy Pisces Suratno

Elite Basketball U8-18

7.0 - 19.0 Year

15:30 - Ludy Pisces Suratno

Studio 1
Baby Dance

1.0 - 3.0 Year

11:00 - Vera Firdianty

Move n Groove

3.0 - 5.0 Year

13:00 - Vera Firdianty

Cheerleading U5-7

4.0 - 7.0 Year

14:00 - Shelma Nurkinanty

Recital Cheerleading U8-18

5.0 - 19.0 Year

15:00 - Shelma Nurkinanty

Studio 2
K-Pop U7-18

6.0 - 19.0 Year

13:00 - Yohanes

HipHop U7-18

6.0 - 19.0 Year

14:00 - Yohanes

Recital Dance U5-7

3.0 - 19.0 Year

15:00 - Yohanes

Recital Dance U8-18

5.0 - 19.0 Year

16:00 - Yohanes

Map Location

Creating Future Life Champions

One stop physical education center for kids & teens