Mall of Indonesia

Kelapa Gading Square,
Raya Boulevard Barat Kelapa Gading,
Jakarta 14240
Floor 2nd, Unit C11-15 P : +6221 2936 5155

Schedule

Mall of Indonesia
Kelapa Gading Square, Raya Boulevard Barat Kelapa Gading, Jakarta 14240
Current Term
07:00 08:00 09:00 10:00 11:00 12:00 13:00 14:00 15:00 16:00 17:00 18:00 19:00 20:00 21:00 22:00
Gymnastics
Sports
Studio 1
Studio 2
Studio 3
07:00 08:00 09:00 10:00 11:00 12:00 13:00 14:00 15:00 16:00 17:00 18:00 19:00 20:00 21:00 22:00
Gymnastics
Tots Gym U4

3.0 - 4.0 Year

11:00 - Dony Fajar Ramadhan

Kids Gym U5-7

4.0 - 7.0 Year

12:00 - Dony Fajar Ramadhan

Walker 1-2 yo

1.0 - 2.0 Year

13:00 - Dian Diana Henuck

Jumper 2-3 yo

2.0 - 3.0 Year

14:00 - Dian Diana Henuck

Tots Gym U4

3.0 - 4.0 Year

15:00 - Dony Fajar Ramadhan

Gymnastic U7-12

6.0 - 12.0 Year

16:00 - Galih Eka Sukmara

Kids Gym U5-7

4.0 - 7.0 Year

17:00 - Julian Prasetyo

Elite Gymnastic

4.0 - 19.0 Year

18:00 - Julian Prasetyo

Sports
Free Play (without Lead) Futsal U5-7

4.0 - 7.0 Year

12:00 - NULL

Sports U4/5

3.0 - 5.0 Year

13:00 - Achmad Sofian Rivaldy

Futsal U5-7

4.0 - 7.0 Year

14:00 - Ahmad Riky Saifulloh

Basketball U5-7

4.0 - 7.0 Year

15:00 - Rizki Pramanto

Elite Basketball U5-7

4.0 - 7.0 Year

16:00 - Rizki Pramanto

Basketball U9-16

8.0 - 16.0 Year

17:30 - Rizki Pramanto

Free Play (without Lead) Basketball U8-18

7.0 - 18.0 Year

18:30 - NULL

Studio 1
Baby Dance

1.0 - 3.0 Year

14:00 - Alissa Wiratno

Sports U3

2.0 - 3.0 Year

15:00 - Achmad Sofian Rivaldy

Move n Groove

3.0 - 5.0 Year

16:00 - Alissa Wiratno

K-Pop U7-18

6.0 - 19.0 Year

17:00 - Alissa Wiratno

Elite Broadway U5-18

4.0 - 19.0 Year

18:00 - Alissa Wiratno

Studio 2
Pre-Primary 5

4.0 - 7.0 Year

09:00 - Daniel Pheres Napitupulu

Smartology 4

3.0 - 6.0 Year

11:00 - Maria Norma Uli

Smartology 3

2.0 - 5.0 Year

12:00 - Daniel Pheres Napitupulu

Pre-Primary 6

5.0 - 8.0 Year

13:00 - Maria Norma Uli

Taekwondo White

6.0 - 18.0 Year

16:00 - Harry Purnomo

Taekwondo Yellow - Black

6.0 - 18.0 Year

17:00 - Harry Purnomo

Studio 3
RockFit U5-7

4.0 - 7.0 Year

15:00 - Ahmad Riky Saifulloh

Sports U4/5

3.0 - 5.0 Year

16:00 - Achmad Sofian Rivaldy

Stage Studio U5-7

4.0 - 7.0 Year

17:00 - Achmad Sofian Rivaldy

07:00 08:00 09:00 10:00 11:00 12:00 13:00 14:00 15:00 16:00 17:00 18:00 19:00 20:00 21:00 22:00
Gymnastics
Jumper 2-3 yo

2.0 - 3.0 Year

10:00 - Dian Diana Henuck

Crawler 6-18 mo

0.0 - 2.0 Year

11:00 - Nadilah Andriani

Walker 1-2 yo

1.0 - 2.0 Year

12:00 - Dian Diana Henuck

Jumper 2-3 yo

2.0 - 3.0 Year

13:00 - Dian Diana Henuck

Kids Gym U5-7

4.0 - 7.0 Year

14:00 - Julian Prasetyo

Kids Gym U5-7

4.0 - 7.0 Year

15:00 - Julian Prasetyo

Gymnastic U7-12

6.0 - 12.0 Year

16:00 - Galih Eka Sukmara

Elite Gymnastic

4.0 - 19.0 Year

17:00 - Galih Eka Sukmara

Sports
Sports U3

2.0 - 3.0 Year

11:00 - Achmad Sofian Rivaldy

Free Play (without Lead) Futsal U5-7

4.0 - 7.0 Year

13:00 - NULL

Sports U4/5

3.0 - 5.0 Year

14:00 - Teguh Ikrary

Futsal U5-7

4.0 - 7.0 Year

15:00 - Ahmad Riky Saifulloh

Elite Futsal U5-7

4.0 - 7.0 Year

16:00 - Ahmad Riky Saifulloh

Elite Futsal U8-16

7.0 - 17.0 Year

17:30 - James Ifan Andreas

Free Play (without Lead) Futsal U8-18

7.0 - 18.0 Year

19:00 - NULL

Studio 1
Learn & Play 1

0.0 - 2.0 Year

09:00 - Maria Norma Uli

Learn & Play 2

1.0 - 3.0 Year

10:00 - Maria Norma Uli

Baby Dance

1.0 - 3.0 Year

11:00 - Monique Angelica

Baby Ballet 2-3 yo

2.0 - 3.0 Year

12:00 - Monique Angelica

Move n Groove

3.0 - 5.0 Year

13:00 - Teguh Ikrary

Pre-Ballet 1/2

3.0 - 5.0 Year

14:00 - Monique Angelica

Pre-Primary / Primary Ballet

5.0 - 19.0 Year

15:00 - Monique Angelica

Ballet Grade 1/2

5.0 - 19.0 Year

16:00 - Monique Angelica

K-Pop U7-18

6.0 - 19.0 Year

17:00 - Teguh Ikrary

Studio 2
Pre-Primary 5

4.0 - 7.0 Year

09:00 - Achmad Sofian Rivaldy

Smartology 4

3.0 - 6.0 Year

11:00 - Maria Norma Uli

Smartology 3

2.0 - 5.0 Year

12:00 - Achmad Sofian Rivaldy

Pre-Primary 6

5.0 - 8.0 Year

13:00 - Achmad Sofian Rivaldy

Taekwondo White

6.0 - 18.0 Year

15:00 - Fitri Rahmadanti

Intro to Martial Arts

4.0 - 8.0 Year

16:00 - Fitri Rahmadanti

Muay Thai

6.0 - 18.0 Year

17:00 - Fitri Rahmadanti

Studio 3
Baby Jam 6-18 mo

0.5 - 1.5 Year

10:00 - Monique Angelica

Baby Dance

1.0 - 3.0 Year

13:00 - Monique Angelica

Cheerleading U5-9

4.0 - 9.0 Year

14:00 - Dian Diana Henuck

HipHop U7-18

6.0 - 19.0 Year

15:00 - Teguh Ikrary

Elite Cheerleading U5-9

4.0 - 9.0 Year

16:00 - Dian Diana Henuck

Elite Cheerleading U8-18

7.0 - 19.0 Year

17:30 - Aga Fahlevy

07:00 08:00 09:00 10:00 11:00 12:00 13:00 14:00 15:00 16:00 17:00 18:00 19:00 20:00 21:00 22:00
Gymnastics
Crawler 6-18 mo

0.0 - 2.0 Year

10:00 - Dian Diana Henuck

Walker 1-2 yo

1.0 - 2.0 Year

11:00 - Dian Diana Henuck

Jumper 2-3 yo

2.0 - 3.0 Year

12:00 - Dian Diana Henuck

Jumper 2-3 yo

2.0 - 3.0 Year

13:00 - Dian Diana Henuck

Kids Gym U5-7

4.0 - 7.0 Year

14:00 - Julian Prasetyo

Tots Gym U4

3.0 - 4.0 Year

15:00 - Dony Fajar Ramadhan

Gymnastic U7-12

6.0 - 12.0 Year

16:00 - Yohannes Septiyadi Triputra

Parkour

7.0 - 19.0 Year

18:00 - Yohannes Septiyadi Triputra

Sports
Sports U3

2.0 - 3.0 Year

10:00 - Candry

Free Play (without Lead) Futsal U5-7

4.0 - 7.0 Year

12:00 - NULL

Sports U4/5

3.0 - 5.0 Year

13:00 - Achmad Sofian Rivaldy

Futsal U5-7

4.0 - 7.0 Year

14:00 - Yio Alexander Handoyo

Basketball U5-9

4.0 - 9.0 Year

15:00 - Yio Alexander Handoyo

Futsal U7-16

6.0 - 17.0 Year

16:00 - Yio Alexander Handoyo

Elite Basketball U9-16

8.0 - 16.0 Year

17:00 - Yio Alexander Handoyo

Free Play (without Lead) Basketball U8-18

7.0 - 18.0 Year

18:30 - NULL

Studio 1
Learn & Play 2

1.0 - 3.0 Year

10:00 - Monique Angelica

Baby Dance

1.0 - 3.0 Year

11:00 - Candry

Baby Dance

1.0 - 3.0 Year

12:00 - Candry

Move n Groove

3.0 - 5.0 Year

14:00 - Candry

Intro to Martial Arts

4.0 - 8.0 Year

15:00 - Imam Noer Hidayat

Cheerleading U5-9

4.0 - 9.0 Year

16:00 - Dian Diana Henuck

Taekwondo White

6.0 - 18.0 Year

17:00 - Imam Noer Hidayat

Elite Cheerleading U5-9

4.0 - 9.0 Year

18:00 - Dian Diana Henuck

Studio 2
Pre-Primary 5

4.0 - 7.0 Year

09:00 - Eva Herawati Ningrum

Smartology 4

3.0 - 6.0 Year

11:00 - Eva Herawati Ningrum

Smartology 3

2.0 - 5.0 Year

12:00 - Monique Angelica

Pre-Primary 6

5.0 - 8.0 Year

13:00 - Eva Herawati Ningrum

HipHop U7-18

6.0 - 19.0 Year

16:00 - Candry

Traditional Dance U7-18

6.0 - 19.0 Year

17:00 - Monique Angelica

Studio 3
Stage Studio U5-7

4.0 - 7.0 Year

15:00 - Candry

Stage Studio U5-7

4.0 - 7.0 Year

17:00 - Candry

HipHop U7-18

6.0 - 19.0 Year

18:00 - Candry

Elite Dance U8-18

7.0 - 19.0 Year

19:00 - Candry

07:00 08:00 09:00 10:00 11:00 12:00 13:00 14:00 15:00 16:00 17:00 18:00 19:00 20:00 21:00 22:00
Gymnastics
Crawler 6-18 mo

0.0 - 2.0 Year

10:00 - Nadilah Andriani

Jumper 2-3 yo

2.0 - 3.0 Year

11:00 - Nadilah Andriani

Kids Gym U5-7

4.0 - 7.0 Year

14:00 - Julian Prasetyo

Tots Gym U4

3.0 - 4.0 Year

15:00 - Dony Fajar Ramadhan

Kids Gym U5-7

4.0 - 7.0 Year

16:00 - Julian Prasetyo

Gymnastic U7-18

6.0 - 19.0 Year

17:00 - Julian Prasetyo

Elite Gymnastic

4.0 - 19.0 Year

18:00 - Julian Prasetyo

Sports
Sports U3

2.0 - 3.0 Year

11:00 - Eva Herawati Ningrum

Free Play (without Lead) Basketball U5-7

4.0 - 7.0 Year

13:00 - NULL

Basketball U5-7

4.0 - 7.0 Year

14:00 - Yio Alexander Handoyo

Basketball U5-9

4.0 - 9.0 Year

15:00 - Yio Alexander Handoyo

Futsal U5-7

4.0 - 7.0 Year

16:00 - Ahmad Riky Saifulloh

Futsal U7-12

6.0 - 12.0 Year

17:00 - Ahmad Riky Saifulloh

Basketball U9-16

8.0 - 16.0 Year

18:00 - Abdullah Ali Ashonie

Free Play (without Lead) Futsal U8-18

7.0 - 18.0 Year

19:00 - NULL

Studio 1
Learn & Play 1

0.0 - 2.0 Year

09:00 - Eva Herawati Ningrum

Learn & Play 2

1.0 - 3.0 Year

10:00 - Eva Herawati Ningrum

Baby Dance

1.0 - 3.0 Year

12:00 - Ayu Nova Antarina

Sports U4/5

3.0 - 5.0 Year

14:00 - Teguh Ikrary

RockFit U5-7

4.0 - 7.0 Year

15:00 - NULL

Taekwondo Yellow

6.0 - 18.0 Year

16:00 - NULL

Poomsae

6.0 - 18.0 Year

17:00 - NULL

Studio 2
Pre-Primary 5

4.0 - 7.0 Year

09:00 - Daniel Pheres Napitupulu

Smartology 4

3.0 - 6.0 Year

11:00 - Maria Norma Uli

Pre-Primary 6

5.0 - 8.0 Year

13:00 - Maria Norma Uli

Stage Studio U5-7

4.0 - 7.0 Year

15:00 - Teguh Ikrary

Intro to Martial Arts

4.0 - 8.0 Year

16:00 - Abdullah Ali Ashonie

Studio 3
Move n Groove

3.0 - 5.0 Year

13:00 - Teguh Ikrary

Taekwondo White

6.0 - 18.0 Year

15:00 - NULL

HipHop U7-18

6.0 - 19.0 Year

16:00 - Teguh Ikrary

Elite Dance U8-18

7.0 - 19.0 Year

17:00 - Teguh Ikrary

07:00 08:00 09:00 10:00 11:00 12:00 13:00 14:00 15:00 16:00 17:00 18:00 19:00 20:00 21:00 22:00
Gymnastics
Jumper 2-3 yo

2.0 - 3.0 Year

10:00 - Dian Diana Henuck

Walker 1-2 yo

1.0 - 2.0 Year

11:00 - Dian Diana Henuck

Jumper 2-3 yo

2.0 - 3.0 Year

12:00 - Dimas Anggriawan

Tots Gym U4

3.0 - 4.0 Year

13:00 - Dimas Anggriawan

Kids Gym U5-7

4.0 - 7.0 Year

14:00 - Galih Eka Sukmara

Kids Gym U5-7

4.0 - 7.0 Year

16:00 - Galih Eka Sukmara

Gymnastic U7-12

6.0 - 12.0 Year

17:00 - Dimas Anggriawan

Elite Gymnastic

4.0 - 19.0 Year

18:30 - Galih Eka Sukmara

Sports
Free Play (without Lead) Futsal U5-7

4.0 - 7.0 Year

12:30 - NULL

Elite Basketball U5-9

4.0 - 9.0 Year

13:30 - Rizki Pramanto

Futsal U5-7

4.0 - 7.0 Year

15:00 - Ahmad Riky Saifulloh

Futsal U8-16

7.0 - 17.0 Year

16:00 - James Ifan Andreas

Elite Futsal U9-18

8.0 - 19.0 Year

17:00 - James Ifan Andreas

Elite Basketball U9-16

8.0 - 16.0 Year

18:30 - Yio Alexander Handoyo

Free Play (without Lead) Basketball U8-18

7.0 - 18.0 Year

20:00 - NULL

Studio 1
Baby Dance

1.0 - 3.0 Year

12:00 - Stella Ferdlina Murtanto

Sports U3

2.0 - 3.0 Year

13:00 - Achmad Sofian Rivaldy

Move n Groove

3.0 - 5.0 Year

14:00 - Hendro Budianto

Elite Ballet U5-7

3.0 - 7.0 Year

15:00 - Izzatul Luthfiah

Ballet Grade 1-3

5.0 - 19.0 Year

17:00 - Izzatul Luthfiah

Studio 2
Pre-Primary 5

4.0 - 7.0 Year

09:00 - Monique Angelica

Smartology 4

3.0 - 6.0 Year

11:00 - Monique Angelica

Smartology 3

2.0 - 5.0 Year

12:00 - Monique Angelica

Pre-Primary 6

5.0 - 8.0 Year

13:00 - Monique Angelica

RockFit U5-7

4.0 - 7.0 Year

15:00 - Hendro Budianto

Elite Dance U5-7

4.0 - 7.0 Year

16:00 - Hendro Budianto

Elite Cheerleading U8-18

7.0 - 19.0 Year

17:00 - Dian Diana Henuck

Studio 3
Pre-Ballet 1/2

3.0 - 5.0 Year

13:00 - Izzatul Luthfiah

Pre-Primary / Primary Ballet

5.0 - 19.0 Year

14:00 - Izzatul Luthfiah

K-Pop U7-18

6.0 - 19.0 Year

16:00 - Stella Ferdlina Murtanto

HipHop U7-18

6.0 - 19.0 Year

17:00 - Hendro Budianto

07:00 08:00 09:00 10:00 11:00 12:00 13:00 14:00 15:00 16:00 17:00 18:00 19:00 20:00 21:00 22:00
Gymnastics
Jumper 2-3 yo

2.0 - 3.0 Year

10:00 - Nadilah Andriani

Tots Gym U4

3.0 - 4.0 Year

11:00 - Dony Fajar Ramadhan

Kids Gym U5-7

4.0 - 7.0 Year

12:00 - Dony Fajar Ramadhan

Walker 1-2 yo

1.0 - 2.0 Year

13:00 - Nadilah Andriani

Kids Gym U5-7

4.0 - 7.0 Year

14:00 - Galih Eka Sukmara

Gymnastic U7-12

6.0 - 12.0 Year

15:00 - Galih Eka Sukmara

Gymnastic U7-12

6.0 - 12.0 Year

17:00 - Julian Prasetyo

Elite Gymnastic

4.0 - 19.0 Year

18:00 - Julian Prasetyo

Sports
Free Play (without Lead) Basketball U5-7

4.0 - 7.0 Year

09:00 - NULL

Basketball U5-9

4.0 - 9.0 Year

10:00 - Dani Rusman

Free Play (without Lead) Futsal U5-7

4.0 - 7.0 Year

11:00 - NULL

Futsal U5-7

4.0 - 7.0 Year

12:00 - Ahmad Riky Saifulloh

Basketball U9-16

8.0 - 16.0 Year

13:00 - Yio Alexander Handoyo

Elite Futsal U5-7

4.0 - 7.0 Year

14:00 - Ahmad Riky Saifulloh

Elite Basketball U5-9

4.0 - 9.0 Year

15:30 - Yio Alexander Handoyo

Elite Futsal U8-16

7.0 - 17.0 Year

17:00 - Yio Alexander Handoyo

Elite Basketball U9-16

8.0 - 16.0 Year

18:30 - Yio Alexander Handoyo

Free Play (without Lead) Futsal U8-18

7.0 - 18.0 Year

20:00 - NULL

Studio 1
Baby Dance

1.0 - 3.0 Year

11:00 - Ayu Nova Antarina

Sports U3

2.0 - 3.0 Year

12:00 - Achmad Sofian Rivaldy

Intro to Martial Arts

4.0 - 8.0 Year

13:00 - Reino Wildan

Pre-Primary / Primary Ballet

5.0 - 19.0 Year

14:00 - Gabriella Handersen

Ballet Grade 4 to Intermediate Foundation

5.0 - 19.0 Year

15:00 - Gabriella Handersen

Elite Ballet U7-18

5.0 - 19.0 Year

16:00 - Gabriella Handersen

Studio 2
Baby Ballet 2-3 yo

2.0 - 3.0 Year

11:00 - Gabriella Handersen

Stage Studio U5-7

4.0 - 7.0 Year

15:00 - Ayu Nova Antarina

Break Dance U7-18

6.0 - 19.0 Year

16:00 - Budi Rusmana

Elite Dance U8-18

7.0 - 19.0 Year

17:00 - Budi Rusmana

Studio 3
Stage Studio U5-7

4.0 - 7.0 Year

11:00 - Budi Rusmana

Move n Groove

3.0 - 5.0 Year

12:00 - Ayu Nova Antarina

Pre-Ballet 1/2

3.0 - 5.0 Year

13:00 - Gabriella Handersen

Belly Dance U5-12

4.0 - 12.0 Year

14:00 - Ayu Nova Antarina

HipHop U7-18

6.0 - 19.0 Year

15:00 - Budi Rusmana

Taekwondo White

6.0 - 18.0 Year

16:00 - Reino Wildan

Taekwondo Yellow

6.0 - 18.0 Year

17:00 - Reino Wildan

Taekwondo Green - Black

6.0 - 18.0 Year

18:00 - Reino Wildan

Elite Taekwondo

6.0 - 18.0 Year

19:00 - Reino Wildan

Map Location