Lippo Mall Puri

Jalan Puri Indah Blok U-1,
Puri Indah CBD, Jakarta 11610
Floor Basement, Unit #B01 P : +6221 225 82777

Schedule

Lippo Mall Puri
Jalan Puri Indah Blok U-1, Puri Indah CBD, Jakarta 11610
Current Term
07:00 08:00 09:00 10:00 11:00 12:00 13:00 14:00 15:00 16:00 17:00 18:00 19:00 20:00 21:00 22:00
Gymnastics
Sports
Studio 1
Studio 2
Studio 3
07:00 08:00 09:00 10:00 11:00 12:00 13:00 14:00 15:00 16:00 17:00 18:00 19:00 20:00 21:00 22:00
Gymnastics
Tots Gym U4

3.0 - 4.0 Year

11:00 - Dewinta

Kids Gym U5-7

4.0 - 7.0 Year

12:00 - Dewinta

Walker 1-2 yo

1.0 - 2.0 Year

13:00 - Yosephine Aruan

Jumper 2-3 yo

2.0 - 3.0 Year

14:00 - Dewinta

Tots Gym U4

3.0 - 4.0 Year

15:00 - Muhammad Farhan Akbari

Kids Gym U5-7

4.0 - 7.0 Year

16:00 - Agam Batistuta Tjut Damcha

Gymnastic U8-18

7.0 - 19.0 Year

17:00 - Muhammad Farhan Akbari

Elite Gymnastic

4.0 - 19.0 Year

18:00 - Agam Batistuta Tjut Damcha

Sports
Sports U4/5

3.0 - 5.0 Year

13:00 - Angle Bunardi

Futsal U5-7

4.0 - 7.0 Year

15:00 - Lani Anto

Futsal U7-16

6.0 - 17.0 Year

16:00 - Lani Anto

Elite Futsal U7-12

6.0 - 12.0 Year

17:00 - Lani Anto

Studio 1
Pre-Primary 5

4.0 - 7.0 Year

09:00 - Dimas Satrio

Smartology 4

3.0 - 6.0 Year

11:00 - Angle Bunardi

Smartology 3

2.0 - 5.0 Year

12:00 - Angle Bunardi

Pre-Primary 6

5.0 - 8.0 Year

13:00 - Dimas Satrio

RockFit U5-7

4.0 - 7.0 Year

16:00 - Budi Rusmana

Studio 2
Baby Dance

1.0 - 3.0 Year

13:00 - Dewinta

Move n Groove

3.0 - 5.0 Year

14:00 - Budi Rusmana

Stage Studio U5-7

4.0 - 7.0 Year

15:00 - Budi Rusmana

Studio 3
Intro to Martial Arts

4.0 - 8.0 Year

14:00 - Rizal Samsir

Muay Thai

6.0 - 18.0 Year

15:00 - Rizal Samsir

Taekwondo White

6.0 - 18.0 Year

16:00 - Rizal Samsir

Taekwondo Yellow - Black

6.0 - 18.0 Year

17:00 - Rizal Samsir

07:00 08:00 09:00 10:00 11:00 12:00 13:00 14:00 15:00 16:00 17:00 18:00 19:00 20:00 21:00 22:00
Gymnastics
Tots Gym U4

3.0 - 4.0 Year

10:00 - Yosephine Aruan

Crawler 6-18 mo

0.0 - 2.0 Year

11:00 - Yosephine Aruan

Jumper 2-3 yo

2.0 - 3.0 Year

12:00 - Dewinta

Tots Gym U4

3.0 - 4.0 Year

13:00 - Natalie Martins Zeferino

Kids Gym U5-7

4.0 - 7.0 Year

14:00 - Natalie Martins Zeferino

Gymnastic U8-18

7.0 - 19.0 Year

15:00 - Natalie Martins Zeferino

Elite Gymnastic

4.0 - 19.0 Year

16:00 - Natalie Martins Zeferino

Sports
Sports U3

2.0 - 3.0 Year

11:00 - Dewinta

Basketball U5-7

4.0 - 7.0 Year

15:00 - Hendry Suhardi

Basketball U9-16

8.0 - 16.0 Year

16:00 - Hendry Suhardi

Elite Basketball U5-12

4.0 - 12.0 Year

17:00 - Hendry Suhardi

Studio 1
Pre-Primary 5

4.0 - 7.0 Year

09:00 - Angle Bunardi

Smartology 4

3.0 - 6.0 Year

11:00 - Angle Bunardi

Smartology 3

2.0 - 5.0 Year

12:00 - Harviani Praselia

Pre-Primary 6

5.0 - 8.0 Year

13:00 - Angle Bunardi

Sports U4/5

3.0 - 5.0 Year

15:00 - Angle Bunardi

Elite Broadway U5-18

4.0 - 19.0 Year

17:30 - Nita Halim

Studio 2
Learn & Play 1

0.0 - 2.0 Year

09:00 - Harviani Praselia

Learn & Play 2

1.0 - 3.0 Year

10:00 - Harviani Praselia

Baby Dance

1.0 - 3.0 Year

13:00 - Harviani Praselia

Move n Groove

3.0 - 5.0 Year

14:00 - Harviani Praselia

Elite Dance U5-7

4.0 - 7.0 Year

15:00 - Harviani Praselia

Futsal U5-7

4.0 - 7.0 Year

16:00 - Sayyidah Nafisah Az-Zahra

K-Pop U7-18

6.0 - 19.0 Year

17:00 - Harviani Praselia

Studio 3
Baby Jam 6-18 mo

0.5 - 1.5 Year

10:00 - Dewinta

Intro to Martial Arts

4.0 - 8.0 Year

15:00 - Rizal Samsir

Taekwondo White

6.0 - 18.0 Year

16:00 - Rizal Samsir

Muay Thai

6.0 - 18.0 Year

17:00 - Rizal Samsir

Taekwondo Yellow - Black

6.0 - 18.0 Year

18:00 - Rizal Samsir

07:00 08:00 09:00 10:00 11:00 12:00 13:00 14:00 15:00 16:00 17:00 18:00 19:00 20:00 21:00 22:00
Gymnastics
Walker 1-2 yo

1.0 - 2.0 Year

10:00 - Dewinta

Jumper 2-3 yo

2.0 - 3.0 Year

11:00 - Dewinta

Kids Gym U5-7

4.0 - 7.0 Year

14:00 - Fachrijal Zulwaqar I

Tots Gym U4

3.0 - 4.0 Year

15:00 - Fachrijal Zulwaqar I

Gymnastic U8-18

7.0 - 19.0 Year

16:00 - Fahri Muhamad Dahlan

Elite Gymnastic

4.0 - 19.0 Year

17:00 - Fahri Muhamad Dahlan

Sports
Sports U3

2.0 - 3.0 Year

10:00 - Jessica Oktaviyani Patria

Sports U4/5

3.0 - 5.0 Year

11:00 - Maizan Agustian Candra

Basketball U5-7

4.0 - 7.0 Year

15:00 - Prananta Prabawa

Basketball U9-16

8.0 - 16.0 Year

16:00 - Hendry Suhardi

Elite Basketball U9-18

8.0 - 18.0 Year

17:00 - Hendry Suhardi

Futsal U7-18

6.0 - 19.0 Year

18:30 - Vally Arie Sandika

Studio 1
Pre-Primary 5

4.0 - 7.0 Year

09:00 - Angle Bunardi

Smartology 4

3.0 - 6.0 Year

11:00 - Angle Bunardi

Smartology 3

2.0 - 5.0 Year

12:00 - Silmi Dakhilah

Pre-Primary 6

5.0 - 8.0 Year

13:00 - Silmi Dakhilah

RockFit U7-18

6.0 - 19.0 Year

15:00 - Maizan Agustian Candra

RockFit U5-7

4.0 - 7.0 Year

16:00 - Maizan Agustian Candra

Studio 2
Learn & Play 2

1.0 - 3.0 Year

10:00 - Silmi Dakhilah

Baby Dance

1.0 - 3.0 Year

11:00 - Jessica Oktaviyani Patria

Baby Dance

1.0 - 3.0 Year

12:00 - Jessica Oktaviyani Patria

Sports U4/5

3.0 - 5.0 Year

13:00 - Maizan Agustian Candra

Move n Groove

3.0 - 5.0 Year

14:00 - Hendro Budianto

Stage Studio U5-7

4.0 - 7.0 Year

16:00 - Hendro Budianto

K-Pop U7-18

6.0 - 19.0 Year

17:00 - Hendro Budianto

Studio 3
Baby Dance

1.0 - 3.0 Year

11:00 - Hendro Budianto

Pre-Ballet 1/2

3.0 - 5.0 Year

13:00 - Semenov Serhii

Pre-Primary / Primary Ballet

5.0 - 19.0 Year

15:00 - Semenov Serhii

07:00 08:00 09:00 10:00 11:00 12:00 13:00 14:00 15:00 16:00 17:00 18:00 19:00 20:00 21:00 22:00
Gymnastics
Walker 1-2 yo

1.0 - 2.0 Year

10:00 - Dewinta

Tots Gym U4

3.0 - 4.0 Year

11:00 - Gagah Jiwa Syuhada

Jumper 2-3 yo

2.0 - 3.0 Year

12:00 - Dewinta

Tots Gym U4

3.0 - 4.0 Year

13:00 - Gagah Jiwa Syuhada

Jumper 2-3 yo

2.0 - 3.0 Year

14:00 - Yosephine Aruan

Kids Gym U5-7

4.0 - 7.0 Year

15:00 - Dewinta

Kids Gym U5-7

4.0 - 7.0 Year

16:00 - Gagah Jiwa Syuhada

Gymnastic U8-18

7.0 - 19.0 Year

17:00 - Gagah Jiwa Syuhada

Parkour

7.0 - 19.0 Year

18:00 - Gagah Jiwa Syuhada

Elite Parkour

7.0 - 19.0 Year

19:00 - Gagah Jiwa Syuhada

Sports
Elite Futsal U5-7

4.0 - 7.0 Year

14:30 - Lani Anto

Elite Futsal U7-16

6.0 - 17.0 Year

16:00 - Lani Anto

Studio 1
Pre-Primary 5

4.0 - 7.0 Year

09:00 - Dimas Satrio

Smartology 4

3.0 - 6.0 Year

11:00 - Dimas Satrio

Pre-Primary 6

5.0 - 8.0 Year

13:00 - Angle Bunardi

Cheerleading U5-9

4.0 - 9.0 Year

15:00 - Ridwan Fauzi

Elite Cheerleading U5-9

4.0 - 9.0 Year

16:00 - Ridwan Fauzi

Elite Broadway U5-18

4.0 - 19.0 Year

17:30 - Nita Halim

Studio 2
Learn & Play 1

0.0 - 2.0 Year

09:00 - Angle Bunardi

Learn & Play 2

1.0 - 3.0 Year

10:00 - Angle Bunardi

Baby Dance

1.0 - 3.0 Year

11:00 - Dewinta

Move n Groove

3.0 - 5.0 Year

14:00 - Stephen Alexander

Sports U4/5

3.0 - 5.0 Year

15:00 - Stephen Alexander

K-Pop U7-18

6.0 - 19.0 Year

16:00 - Stephen Alexander

Elite Dance U8-18

7.0 - 19.0 Year

17:00 - Muhammad Kukuh Erripsaputra

Studio 3
Baby Dance

1.0 - 3.0 Year

11:00 - Stephen Alexander

Intro to Martial Arts

4.0 - 8.0 Year

14:00 - Maizan Agustian Candra

RockFit U5-7

4.0 - 7.0 Year

15:00 - Maizan Agustian Candra

RockFit U7-18

6.0 - 19.0 Year

16:00 - Maizan Agustian Candra

07:00 08:00 09:00 10:00 11:00 12:00 13:00 14:00 15:00 16:00 17:00 18:00 19:00 20:00 21:00 22:00
Gymnastics
Walker 1-2 yo

1.0 - 2.0 Year

10:00 - Yosephine Aruan

Jumper 2-3 yo

2.0 - 3.0 Year

11:00 - Yosephine Aruan

Crawler 6-18 mo

0.0 - 2.0 Year

12:00 - Yosephine Aruan

Kids Gym U5-7

4.0 - 7.0 Year

14:00 - Fachrijal Zulwaqar I

Tots Gym U4

3.0 - 4.0 Year

15:00 - Fachrijal Zulwaqar I

Gymnastic U8-18

7.0 - 19.0 Year

16:00 - Fahri Muhamad Dahlan

Elite Gymnastic

4.0 - 19.0 Year

17:00 - Fahri Muhamad Dahlan

Sports
Sports U3

2.0 - 3.0 Year

10:00 - Maria Stephanie

Sports U4/5

3.0 - 5.0 Year

14:00 - Maria Stephanie

Basketball U5-7

4.0 - 7.0 Year

15:00 - Prananta Prabawa

Basketball U9-16

8.0 - 16.0 Year

16:00 - Hendry Suhardi

Elite Basketball U9-18

8.0 - 18.0 Year

17:00 - Hendry Suhardi

Studio 1
Pre-Primary 5

4.0 - 7.0 Year

09:00 - Angle Bunardi

Smartology 4

3.0 - 6.0 Year

11:00 - Angle Bunardi

Smartology 3

2.0 - 5.0 Year

12:00 - Angle Bunardi

Pre-Primary 6

5.0 - 8.0 Year

13:00 - Angle Bunardi

Intro to Martial Arts

4.0 - 8.0 Year

15:00 - Maizan Agustian Candra

Stage Studio U5-7

4.0 - 7.0 Year

16:00 - Jessica Oktaviyani Patria

HipHop U7-18

6.0 - 19.0 Year

17:00 - Jessica Oktaviyani Patria

Elite Cheerleading U8-18

7.0 - 19.0 Year

18:30 - Aga Fahlevy

Studio 2
Baby Dance

1.0 - 3.0 Year

11:00 - Maria Stephanie

Baby Dance

1.0 - 3.0 Year

12:00 - Maria Stephanie

Move n Groove

3.0 - 5.0 Year

13:00 - Maria Stephanie

Cheerleading U5-9

4.0 - 9.0 Year

15:00 - Aga Fahlevy

Cheerleading U8-18

7.0 - 19.0 Year

16:00 - Aga Fahlevy

RockFit U7-18

6.0 - 19.0 Year

17:00 - Maizan Agustian Candra

Studio 3
Baby Ballet 2-3 yo

2.0 - 3.0 Year

13:00 - Jo

Pre-Ballet 1/2

3.0 - 5.0 Year

14:00 - Jo

Pre-Primary / Primary Ballet

5.0 - 19.0 Year

15:00 - Jo

Elite Ballet U5-7

3.0 - 7.0 Year

16:00 - Jo

Ballet Grade 1-4

5.0 - 19.0 Year

17:00 - Jo

07:00 08:00 09:00 10:00 11:00 12:00 13:00 14:00 15:00 16:00 17:00 18:00 19:00 20:00 21:00 22:00
Gymnastics
Walker 1-2 yo

1.0 - 2.0 Year

10:00 - Dewinta

Jumper 2-3 yo

2.0 - 3.0 Year

11:00 - Dewinta

Tots Gym U4

3.0 - 4.0 Year

12:00 - Fachrijal Zulwaqar I

Kids Gym U5-7

4.0 - 7.0 Year

13:00 - Fachrijal Zulwaqar I

Gymnastic U8-18

7.0 - 19.0 Year

14:00 - Fachrijal Zulwaqar I

Gymnastic U8-18

7.0 - 19.0 Year

15:00 - Fahri Muhamad Dahlan

Elite Gymnastic

4.0 - 19.0 Year

16:00 - Fahri Muhamad Dahlan

Sports
Elite Basketball U9-18

8.0 - 18.0 Year

11:30 - Hendry Suhardi

Basketball U5-7

4.0 - 7.0 Year

13:00 - Prananta Prabawa

Futsal U5-7

4.0 - 7.0 Year

14:00 - Lani Anto

Basketball U9-18

8.0 - 18.0 Year

15:00 - Hendry Suhardi

Futsal U9-18

8.0 - 19.0 Year

16:00 - Lani Anto

Elite Futsal U8-16

7.0 - 17.0 Year

17:00 - Lani Anto

Studio 1
Baby Dance

1.0 - 3.0 Year

11:00 - Cindy Citra

Baby Dance

1.0 - 3.0 Year

12:00 - Cindy Citra

Elite Cheerleading U8-18

7.0 - 19.0 Year

14:30 - Aga Fahlevy

Studio 2
Move n Groove

3.0 - 5.0 Year

13:00 - Cindy Citra

K-Pop U7-18

6.0 - 19.0 Year

14:00 - Cindy Citra

Stage Studio U5-7

4.0 - 7.0 Year

15:00 - Cindy Citra

Taekwondo White

6.0 - 18.0 Year

16:00 - Rizal Samsir

Taekwondo Yellow - Black

6.0 - 18.0 Year

17:00 - Rizal Samsir

Elite Taekwondo

6.0 - 18.0 Year

18:00 - Rizal Samsir

Studio 3
Elite Ballet U7-18

5.0 - 19.0 Year

13:00 - Semenov Serhii

Pre-Primary / Primary Ballet

5.0 - 19.0 Year

15:00 - Semenov Serhii

Ballet Grade 1-3

5.0 - 19.0 Year

16:00 - Semenov Serhii

Map Location