Neo Soho

Jl. LetJen S. Parman Kav. 28,
Kel. Tanjung Duren Selatan,
Kec. Grogol Petamburan,
Jakarta Barat 11470
Floor 3rd, Unit #L3-101A P : +6221 5086 0730

Schedule

Neo Soho
Jl. LetJen S. Parman Kav. 28, Kel. Tanjung Duren Selatan, Kec. Grogol Petamburan, Jakarta Barat 11470
Current Term
07:00 08:00 09:00 10:00 11:00 12:00 13:00 14:00 15:00 16:00 17:00 18:00 19:00 20:00 21:00 22:00
Gymnastics
Sports
Studio 1
Studio 2
07:00 08:00 09:00 10:00 11:00 12:00 13:00 14:00 15:00 16:00 17:00 18:00 19:00 20:00 21:00 22:00
Gymnastics
Tots Gym U4

3.0 - 4.0 Year

10:00 - Sri Yuni Astuti

Kids Gym U5-7

4.0 - 7.0 Year

12:00 - Sri Yuni Astuti

Walker 1-2 yo

1.0 - 2.0 Year

13:00 - Sri Yuni Astuti

Tots Gym U4

3.0 - 4.0 Year

14:00 - Fathur Rahman

Jumper 2-3 yo

2.0 - 3.0 Year

15:00 - Sri Yuni Astuti

Kids Gym U5-7

4.0 - 7.0 Year

17:00 - Fathur Rahman

Gymnastic U8-18

7.0 - 19.0 Year

18:00 - Fathur Rahman

Sports
Futsal U5-7

4.0 - 7.0 Year

15:00 - Dhimas Rabiansyah Ahmad

Basketball U5-7

4.0 - 7.0 Year

16:00 - Isabelle

Basketball U9-12

8.0 - 12.0 Year

17:00 - Isabelle

Futsal U9-16

8.0 - 17.0 Year

18:00 - Dhimas Rabiansyah Ahmad

Studio 1
Baby Dance

1.0 - 3.0 Year

14:00 - Frandy Ferdian

Move n Groove

3.0 - 5.0 Year

15:00 - Frandy Ferdian

Cheerleading U5-7

4.0 - 7.0 Year

16:00 - Frandy Ferdian

Cheerleading U8-18

7.0 - 19.0 Year

17:00 - Frandy Ferdian

Studio 2
Intro to Martial Arts

4.0 - 7.0 Year

16:00 - Anggun Bhirowo

Taekwondo White

6.0 - 19.0 Year

17:00 - Anggun Bhirowo

Taekwondo Yellow - Black

6.0 - 19.0 Year

18:00 - Anggun Bhirowo

07:00 08:00 09:00 10:00 11:00 12:00 13:00 14:00 15:00 16:00 17:00 18:00 19:00 20:00 21:00 22:00
Gymnastics
Jumper 2-3 yo

2.0 - 3.0 Year

10:00 - Adi Caesar Pamungkas

Walker 1-2 yo

1.0 - 2.0 Year

12:00 - Adi Caesar Pamungkas

Tots Gym U4

3.0 - 4.0 Year

13:00 - Mohamad Al Fayed

Kids Gym U5-7

4.0 - 7.0 Year

15:00 - Mohamad Al Fayed

Kids Gym U5-7

4.0 - 7.0 Year

16:00 - Fathur Rahman

Gymnastic U8-18

7.0 - 19.0 Year

17:00 - Fathur Rahman

Parkour

7.0 - 19.0 Year

18:00 - Fathur Rahman

Sports
Elite Futsal U5-8

4.0 - 8.0 Year

13:30 - Dhimas Rabiansyah Ahmad

Basketball U5-7

4.0 - 7.0 Year

15:00 - Marhendra Airlangga

Basketball U9-18

8.0 - 19.0 Year

16:00 - Marhendra Airlangga

Elite Futsal U9-18

8.0 - 19.0 Year

17:00 - Dhimas Rabiansyah Ahmad

Studio 1
Move n Groove

3.0 - 5.0 Year

14:00 - Kevin Putra Lika

Sports U4/5

3.0 - 5.0 Year

15:00 - Kevin Putra Lika

Studio 2
Baby Jam 6-18 mo

0.5 - 1.5 Year

09:30 - Kukuh Erripsaputra

Baby Dance

1.0 - 3.0 Year

11:00 - Kukuh Erripsaputra

Sports U3

2.0 - 3.0 Year

12:00 - Kukuh Erripsaputra

K-Pop U7-18

6.0 - 19.0 Year

16:00 - Kevin Putra Lika

Recital Dance U5-7

3.0 - 19.0 Year

17:00 - Kevin Putra Lika

07:00 08:00 09:00 10:00 11:00 12:00 13:00 14:00 15:00 16:00 17:00 18:00 19:00 20:00 21:00 22:00
Gymnastics
Jumper 2-3 yo

2.0 - 3.0 Year

10:00 - Sri Yuni Astuti

Walker 1-2 yo

1.0 - 2.0 Year

12:00 - Sri Yuni Astuti

Tots Gym U4

3.0 - 4.0 Year

14:00 - Fathur Rahman

Kids Gym U5-7

4.0 - 7.0 Year

15:00 - Mohamad Al Fayed

Gymnastic U8-18

7.0 - 19.0 Year

16:00 - Mohamad Al Fayed

Sports
Sports U4/5

3.0 - 5.0 Year

10:00 - Kevin Putra Lika

Futsal U5-7

4.0 - 7.0 Year

14:00 - Fikry Bermaki

Basketball U5-7

4.0 - 7.0 Year

15:00 - Riska Febrianti

Intro to Martial Arts

4.0 - 7.0 Year

16:00 - Danny Harsono

Basketball U9-18

8.0 - 19.0 Year

17:00 - Riska Febrianti

Studio 1
Move n Groove

3.0 - 5.0 Year

13:00 - Kevin Putra Lika

Sports U4/5

3.0 - 5.0 Year

15:00 - Kevin Putra Lika

Stage Studio U5-7

4.0 - 7.0 Year

16:00 - Kevin Putra Lika

Recital Dance U8-18

5.0 - 19.0 Year

17:00 - Kevin Putra Lika

Studio 2
Baby Dance

1.0 - 3.0 Year

11:00 - Sri Yuni Astuti

Baby Ballet 2-3 yo

2.0 - 3.0 Year

13:00 - Ivone Patricia

Pre-Ballet 1/2

3.0 - 5.0 Year

15:00 - Ivone Patricia

Pre-Primary / Primary Ballet

5.0 - 19.0 Year

16:00 - Ivone Patricia

Ballet Grade 1/2

5.0 - 19.0 Year

17:00 - Ivone Patricia

07:00 08:00 09:00 10:00 11:00 12:00 13:00 14:00 15:00 16:00 17:00 18:00 19:00 20:00 21:00 22:00
Gymnastics
Crawler 6-18 mo

0.5 - 1.5 Year

10:00 - Sri Yuni Astuti

Jumper 2-3 yo

2.0 - 3.0 Year

11:00 - Fathur Rahman

Walker 1-2 yo

1.0 - 2.0 Year

12:00 - Fathur Rahman

Tots Gym U4

3.0 - 4.0 Year

13:00 - Natalie Martins Zeferino

Kids Gym U5-7

4.0 - 7.0 Year

14:00 - Natalie Martins Zeferino

Gymnastic U8-18

7.0 - 19.0 Year

16:00 - Natalie Martins Zeferino

Elite Gymnastic

4.0 - 19.0 Year

17:00 - Natalie Martins Zeferino

Sports
Basketball U5-7

4.0 - 7.0 Year

15:00 - Marhendra Airlangga

Elite Basketball U5-7

4.0 - 7.0 Year

16:00 - Marhendra Airlangga

Basketball U9-18

8.0 - 19.0 Year

17:30 - Marhendra Airlangga

Studio 1
Sports U3

2.0 - 3.0 Year

12:00 - Candry

Baby Dance

1.0 - 3.0 Year

13:00 - Candry

Sports U4/5

3.0 - 5.0 Year

14:00 - Candry

Move n Groove

3.0 - 5.0 Year

15:00 - Candry

Muay Thai

6.0 - 19.0 Year

16:00 - Danny Harsono

Taekwondo White - Black

6.0 - 19.0 Year

17:00 - Danny Harsono

Studio 2
Recital Dance U5-7

3.0 - 19.0 Year

16:00 - Candry

HipHop U7-18

6.0 - 19.0 Year

17:00 - Candry

07:00 08:00 09:00 10:00 11:00 12:00 13:00 14:00 15:00 16:00 17:00 18:00 19:00 20:00 21:00 22:00
Gymnastics
Jumper 2-3 yo

2.0 - 3.0 Year

10:00 - Adi Caesar Pamungkas

Walker 1-2 yo

1.0 - 2.0 Year

11:00 - Fathur Rahman

Tots Gym U4

3.0 - 4.0 Year

13:00 - Mohamad Al Fayed

Kids Gym U5-7

4.0 - 7.0 Year

14:00 - Fathur Rahman

Gymnastic U8-18

7.0 - 19.0 Year

15:00 - Mohamad Al Fayed

Parkour

7.0 - 19.0 Year

17:00 - Fathur Rahman

Sports
Futsal U5-7

4.0 - 7.0 Year

15:00 - Dhimas Rabiansyah Ahmad

Futsal U9-18

8.0 - 19.0 Year

16:00 - Dhimas Rabiansyah Ahmad

Elite Futsal U5-12

4.0 - 12.0 Year

17:00 - Dhimas Rabiansyah Ahmad

Studio 1
Baby Dance

1.0 - 3.0 Year

12:00 - Primanta Rexa Frandana Putra

Sports U4/5

3.0 - 5.0 Year

14:00 - Teguh Ikrary

Move n Groove

3.0 - 5.0 Year

15:00 - Teguh Ikrary

HipHop U7-18

6.0 - 19.0 Year

16:00 - Teguh Ikrary

Stage Studio U5-7

4.0 - 7.0 Year

17:00 - Teguh Ikrary

Studio 2
Move n Groove

3.0 - 5.0 Year

10:00 - Primanta Rexa Frandana Putra

Sports U3

2.0 - 3.0 Year

11:00 - Primanta Rexa Frandana Putra

07:00 08:00 09:00 10:00 11:00 12:00 13:00 14:00 15:00 16:00 17:00 18:00 19:00 20:00 21:00 22:00
Gymnastics
Walker 1-2 yo

1.0 - 2.0 Year

10:00 - Sri Yuni Astuti

Jumper 2-3 yo

2.0 - 3.0 Year

12:00 - Sri Yuni Astuti

Tots Gym U4

3.0 - 4.0 Year

13:00 - Adi Caesar Pamungkas

Kids Gym U5-7

4.0 - 7.0 Year

14:00 - Mohamad Al Fayed

Gymnastic U8-18

7.0 - 19.0 Year

15:00 - Mohamad Al Fayed

Sports
Basketball U5-7

4.0 - 7.0 Year

13:00 - Precilla Oktaviana Halim

Basketball U9-12

8.0 - 12.0 Year

14:00 - Precilla Oktaviana Halim

Futsal U5-7

4.0 - 7.0 Year

15:00 - Dhimas Rabiansyah Ahmad

Futsal U8-18

7.0 - 19.0 Year

16:00 - Dhimas Rabiansyah Ahmad

Basketball U12-18

10.0 - 19.0 Year

17:00 - Precilla Oktaviana Halim

Studio 1
Sports U3

2.0 - 3.0 Year

10:00 - Angle Bunardi

Baby Dance

1.0 - 3.0 Year

11:00 - Anita Yahya

Move n Groove

3.0 - 5.0 Year

12:00 - Anita Yahya

K-Pop U7-18

6.0 - 19.0 Year

13:00 - Anita Yahya

HipHop U7-18

6.0 - 19.0 Year

14:00 - Anita Yahya

Intro to Martial Arts

4.0 - 7.0 Year

15:00 - Danny Harsono

Taekwondo White

6.0 - 19.0 Year

16:00 - Danny Harsono

Taekwondo Yellow - Black

6.0 - 19.0 Year

17:00 - Danny Harsono

Poomsae

6.0 - 19.0 Year

18:00 - Danny Harsono

Studio 2
Sports U4/5

3.0 - 5.0 Year

11:00 - Angle Bunardi

Recital Ballet U5-7

3.0 - 19.0 Year

14:00 - Basilika

Recital Ballet U8-18

5.0 - 19.0 Year

17:30 - Basilika

Map Location

Creating Future Life Champions

One stop physical education center for kids & teens